top of page

Payneer ile Ödeme Sistemleri Yeniden Tanımlanıyor


M. Ö. 7.yüzyılda Lidyalıların parayı icat etmesiyle birlikte para Dünya’daki bütün toplumlar için en önemli ticaret aracına dönüştü. Uğruna her şeyin göze alınmasına neden olan bu ticaret aracı; 21. yüzyılda büyük bir dönüşümle hızla dijital bir hal alıyor. “Nakit”in yerini dijital ödeme servislerine bırakmaya başlamasında gelişen teknolojiler, değişen tüketici beklentileri ve deneyimi ve yeni iş yapış biçimleri önemli rol oynuyor. Bununla birlikte Apple, Google, Samsung, Facebook gibi “over the top” olarak nitelendirilen teknoloji devlerinin gözünü ödeme alanına dikmesinin ardından dijital ödemelere ilgi arttı, “nakitsiz toplum” vizyonu da oldukça hız kazandı. Örneğin, içinde bulunduğumuz dönemde, İsveç nakit yerine dijital ödeme sistemlerini kullanan toplumlar arasında listenin başında bulunuyor. Avrupa Ödeme Konseyi’ne göre, İsveç’te nakit parayla yapılan işlemler 2019 yılında ülkenin GSYH ’sının sadece %1’ini oluşturdu [1]. 2023 yılında İsveç’in, Dünya’nın ilk nakitsiz toplumu olması bekleniyor.


Türkiye özelinde bakacak olursak, genç nüfusumuz ve teknolojiye hızlı adapte olabilen kültürümüz ve en önemlisi teşvik edici adımlarla beraber Türkiye’nin nakitsiz toplum yolculuğunda önemli hedeflere hızla ulaşabileceğini düşünüyoruz.


Payneer Ödeme Kuruluşu olarak, biz de ülkemizin nakitsiz topluma giden yolculuğuna destek olmak amacıyla, öncü ve inovasyon odaklı dijital ödeme hizmetleri geliştirme vizyonuyla hareket etmekteyiz. Dijital odaklı, kullanımı kolay ve güvenli çözümlerimizle ödemeleri demokratikleştirmeyi ve dijitalleştirmeyi amaçlıyoruz. Ödeme sistemlerinin geleceğini inşa ederken, topluma çift yönlü fayda sağlamayı hedefliyoruz. Burada, dijital ödemenin yarattığı kolaylığın yanı sıra, kayıt dışı ekonomiyi azaltarak, nakitsiz topluma giden yolda da bir katalizör olmak istiyoruz.


Bugün akıllı telefonlar ve dijital kanallardan gerçekleşen ödemeler hızla artarken, gelişen teknolojilerle birlikte mobil araçlar ödeme alma aracına da dönüşmekte. Yeni nesil Fintech girişimi Payneer olarak geliştirmekte olduğumuz NFC POS çözümümüz ile NFC özelliği olan akıllı telefonları birer POS makinasına dönüştürmeyi hedefliyoruz. E-fatura ve GIB entegrasyonları ile de iş yerlerinin, akıllı telefonunu kullanabildiği her yerde her çeşit temassız ödemeyi kolayca tahsil edebilmelerini sağlamak istiyoruz.


Birleşmiş Milletler tarafından Ekim 2020’de, gelişmekte olan 9 farklı ülkede gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre son yıllarda artış gösteren online alışveriş davranış biçimi, Kovid 19’un etkisiyle çok daha hızlanmış durumda [2]. Bu hızlanmayı etkileyen en önemli faktörler ise virüsün madeni para ve nakit üstünde iki gün yaşaması ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla insanların alışverişi evlerinden online yapmaya zorunda tutulması. Araştırmalar bu davranış biçiminin yeni normalde de devam edeceğini ve nakitsiz ekonomi sürecini hızlandırma ve yaygınlaştırma yönünde katkı sağlayacağını öngörmekte. Payneer olarak biz de e-ticaretin daha güvenli ve kolay olması için Payneer Checkout çözümümüz ile ödemeleri basitleştirirken, güvenliği her zaman ön planda tutmayı hedefliyoruz. 2021’de öncelikle Merkez Bankası’ndan lisansımızı almayı, ardından da çözümlerimizi hızla müşterilerimiz ile buluşturmayı hedefliyoruz.


Kaynaklar:

[1] https://www.europeanpaymentscouncil.eu/news-insights/insight/sweden-cashless-society-and-digital-transformation

[2]https://unctad.org/news/covid-19-has-changed-online-shopping-forever-survey-shows


bottom of page